Välkommen till Sveriges största forum för amerikanska bilar av alla årsmodeller!

Extraljus till en trailblazer

GM's mest populära bilmärke
Användarens profilbild
Lauman
Station Wagon
Inlägg: 1
Blev medlem: ons 20 jan 2016, 12:38

Extraljus till en trailblazer

Hej allesammans,

Jag tänkte kolla med er vad ni tycker är bäst som extraljus. Jag funderar på att köpa in en ramp eller runda extraljus till min Trailblazer 02. Har ni några synpunkter på detta? Något jag bör tänka på? Har aldrig tidigare köpt in separata lysen så känns lite som att jag är ute på hal is :D

Runda ljusen http://ljusgiganten.se/158-4-pack-gripen-12l-60w.html
Rampen: http://ljusgiganten.se/128-supervision-240w-curved.html

Bryr mig inte så mycket om vad som är mest prisvärt av dom 2 utan jag tänker mer i banorna hur väl det skulle passa in på bilen och vad jag får mest användning när jag är ute och kör på motorvägen.

tack på förhand
Annons
Användarens profilbild
Avenger
Administratör
Inlägg: 14783
Blev medlem: lör 18 dec 2010, 14:10
Ort: Sverige
Kontakt:

Re: Extraljus till en trailblazer

Tjena!

Grymma extraljus! Är säker på att bägge ger en riktigt bra ljusbild och de håller nog minst lika länge som bilen gör.

De fyra runda ljusen ger en mer "modifierbar" ljusbild, dock hade jag nog köpt en ljusramp med en bredd som passar in vid grillen (inte så att det är för brett och går ut över strålkastarna), känns som att det blir snyggast samtidigt som det fortfarande kommer lysa upp vägen extremt bra.

Fast i och för sig, har du en frontbåge på din TrailBlazer så passar det kanske bäst in med de runda ljusen, eller lika bra som ljusrampen?

Om du väljer de runda ljusen så tror jag att det nästan blir obligatoriskt med en slags frontbåge/extraljusbåge av grövre modell, annars kommer det inte se så snyggt ut samt givetvis bli svårt att montera dem.

mvh
Grab Life by the Horns! - Dodge

Bild
Skriv svar