igår började motor lampan lysa fick fram dessa koder när jag slog av och på tändningen ett par ggr
P1684 den har jag hittat var något med att batteriet var frånkopplat , den andra är P0135 men hittar ingen info om den. någon som vet?
mvh Desoto
Bil: Chrysler Voyager 3.3 V6 -03
Senast redigerad av Avenger den tis 08 maj 2012, 08:55, redigerad totalt 1 gång.
Anledning:Bilmodell saknades i rubriken samt texten.
Den första felkoden beskriver precis som du säger att batteriet varit urkopplat inom de 50 senaste uppstarterna av bilen/tändningen (P1684).
Den andra felkoden beskriver något problem med värmeelementet/kablaget till en syresensor (brukar kallas lambdason även om det inte riktigt stämmer helt 100%).
P0135 beskriver att det är lambdasonden som sitter Bank 1 sensor 1, förenklat så betyder det att sensorn sitter på den sidan av motorn där cylinder nummer 1 finns, sensor 1 betyder helt enkelt att det är första sensorn från grenröret (dvs. sensorn FÖRE katalysatorn på den sidan av motorn).
På din bil med 3.3 V6 så sitter cylinder nummer 1 längst bak på motorn, dvs. mot kupén/torpedväggen = lambdasonden som ger felaktigt värde är alltså den FÖRE katalysatorn på grenröret längst bak på motorn. Tror inte du kommer åt denna utan att hissa upp bilen på en verkstad/lift, kan bli väldigt trångt =/ Men det kanske är något annat också, kablaget eller kontakten?