Sida 1 av 1

Kompletera med mer utrustning, Vayager -00

Postat: mån 23 jul 2012, 09:25
av Dodga
Hejsan !

Då familjen växer har vi inhandlat en Grand Voyager -00, med denna följde också en reservdelsbil -98 med kass låda. Måste säga att både jag och frugan är riktigt nöjd med kärran, den rymmer alla och lite till och man åker kungligt !

Reservdelsbilen har mer utrustning är den "vanliga" bilen och jag har planer på att flytta över lite utrustning, bland annat har den knappar i ratten, farthållare och färddatorn i taket.

Eftersom jag mestadels har skruvat med något äldre bilar och mestadels europeiska bilar så är jag inte så hemma på amerikanska bilar, jag vet ju att t.ex. volvo har bara en kabelstam i sina bilar så där är ju allt fördraget för komplettering.

Då ploppar ju frågorna upp, kan man bara ta bort täcklocken i ratten och montera dit knappkonsollerna och allt fungerar eller måste man byta hela ratten och lite till ?

Farthållaren, hur mycket måste man demontera och återmontera, finns det färdigdraget kablage, behövs det extra databoxar ?

Färddatorn i taket, kan man bara skära upp och skruva dit den, kablage i taket, finns sånt redan färdigt ?

Tacksam för svar !

Mvh Niklas

Re: Kompletera med mer utrustning, Vayager -00

Postat: mån 23 jul 2012, 18:29
av Avenger
Hej,

Jag gissar på att det inte finns någonting fördraget vad gäller sådan utrustning, möjligtvis finns farthållaren förberett men det är heller inte så troligt :roll:

Det är bara gissningar vad jag har läst..

Vet dock att t ex. dimljus finns fördraget men det är ju en annan grej :oops:

Re: Kompletera med mer utrustning, Vayager -00

Postat: mån 23 jul 2012, 19:03
av WBC33
Jag är beredd att hålla med Avenger här.

Har för mig att det finns olika kabelstammar, beroende på vilken modell, utrustning mm
Ska inte ta gift på detta, men när jag kollade i diverse listor över reservdelar med originalnr
så fanns det lite olika att välja på. Det är dock 1-1,5 år sedan så jag kan minnas fel.

Angående farthållaren är det väl bara att kolla om respektive kontakter i motorrummet finns på mottagarbilen, borde finnas på samma ställe som donatorbilen.
Sen hur det är med ratten är en annan femma. Ta bort kåporna runt rattstången och täcklocken, kolla om det finns någon kontakt som inte är ansluten till något, jämför med donatorbilen.

Re: Kompletera med mer utrustning, Vayager -00

Postat: mån 23 jul 2012, 23:06
av WBC33
Hej igen !

Kollade lite i en av mina filer, vad jag kan uttyda för 97:ans årsmodell är att det är 2 olika kabelstammar, beroende på vilken utrustning bilen har, är nog med stor sannolikhet så även på senare årsmodeller.

Har dock inte tillgång till alla mina filer just nu, ligger på en annan dator, kanske senare i veckan, är dock inte säker på om jag har med årsmodell 2000.