Sida 1 av 1
körriktningsvisare Voyager -05
Postat: tor 06 sep 2012, 22:22
av josefak
På min Chrysler GV går inte körriktningsvisaren tillbaka till mittläget, dvs den fortsätter att blinka tills man för tillbaka den med handen. Jag har tittat in i den och den verkar sliten fast den varit i trafik sedan -05.
Nu undrar jag 1: är det normalt? 2: går det göra något åt det förutom att köpa en reservdel för dyra pengar?
mvh
Re: körriktningsvisare
Postat: tor 06 sep 2012, 23:30
av Avenger
Hej!
Har aldrig hört någon annan med liknande problem, men visst kan det hända tråkigt nog =(
Ser du om det är kontaktspolen eller spaken som verkar vara sliten på den lilla "plastkuggen" ?
En beg. spak behöver inte vara så hemskt dyr beroende på om du har Cruise Control eller inte ? Kolla med bildelsbasen samt på ebay:
http://www.ebay.com/itm/01-07-DODGE-CAR ... d7&vxp=mtr" onclick="window.open(this.href);return false;
mm..
Re: Sv: körriktningsvisare
Postat: fre 07 sep 2012, 15:00
av Arvid78
Detta uppstår fortare om man tex kör i rondell och håller kvar spaken medans man blinkar. Man hör och känner hur spaken vill tillbaka men tvingas vara kvar.
Skickat från min MT15i via Tapatalk 2
Re: körriktningsvisare
Postat: lör 08 sep 2012, 12:32
av josefak
Tack för svaren!
Min spak har inte cruisecontrol (det sitter på ratten) och ingen spole tror jag. Det verkar bara vara plastdelarna som är slitna. Först trodde jag att den var satt ur funktion pga bilen var handikapp-anpassad, men som sagt den verkar bara sliten.
mvh