Inofficiellt forum för amerikanska bilar i Sverige - Här snackar vi Dodge, Jeep, Chrysler, Chevrolet, Ford, Tesla & mycket annat! https://usabilforum.se/
Kör över amerikanska gränsen med en Jeep Cherokee XJ!
..som ni ser så har några försökt ta sig in till USA med en Jeep Cherokee XJ.. ..ÖVER gränsen/stängslet som är flera METER hög Jäkla imponerande måste jag säga, att bilarna klarar sådan lutning.
Hoppas det gick bra för föraren och ev. passagerare när dom tog sig ner ifrån bilen.
Re: Sv: Kör över amerikanska gränsen med en Jeep Cherokee XJ
Postat: tor 08 nov 2012, 06:58
av Arvid78
Mer imponerad över dom sim vågar köra så.
Voyager -04 3.3l V6
Re: Kör över amerikanska gränsen med en Jeep Cherokee XJ!
Postat: tor 08 nov 2012, 08:37
av steel88
Imponerande! Och att de lyckades rigga upp detta innan halva gränsbevakningstyrkan pissat på dom är ännu mer imponerande. Nej dom får lära sig hantera bättre fordon för dessa övningar:
[youtube][/youtube]
haha runt 1.30 ser ni mig tumla runt i den hala jävla maskinen...
Re: Sv: Kör över amerikanska gränsen med en Jeep Cherokee XJ
Postat: tor 08 nov 2012, 09:06
av Arvid78
Ser ju riktigt roligt ut.
Skulle gärna pröva på det där
Voyager -04 3.3l V6
Re: Kör över amerikanska gränsen med en Jeep Cherokee XJ!
Postat: tor 08 nov 2012, 10:04
av Avenger
Såg roligt ut, var i början på året antar jag?
Hur mycket kostar sådan utbildning? Är det något speciellt man måste kunna/göra? =)
Re: Kör över amerikanska gränsen med en Jeep Cherokee XJ!
Postat: tor 08 nov 2012, 14:50
av steel88
utbildningen genom FAK kostar hela 200kr per år i medlemsavgift hehe
Finns mer gottiga bilder och en del videos på http://fak.sdstransport.se/" onclick="window.open(this.href);return false;
Man utbildar sig för "samhällsskydd och krisberedskap" och kan välja mellan en rad olika inrikningar där också. Jag valde bandvagn då jag älskar de stora asen Har därigenom fått kontrakt med trafikverket och fått en första hjälpen utb. Om greta 98 snöar in sin stuga så får jag ta närmaste stationerade bandvagn och en distriktssköterska och hämta henne. osv. FAKs mest eftertraktade utbildning är för bandtraktor. Endast 2 platser per år. Sedan finns ju lite lastbilskörning och annat också.
Re: Kör över amerikanska gränsen med en Jeep Cherokee XJ!
Postat: tor 08 nov 2012, 15:25
av sverker
Det där ser riktigt kul ut, man kanske skulle gå med och sedan hoppas på att det blir två - tre meter snö i Stockholmsområdet..
Re: Kör över amerikanska gränsen med en Jeep Cherokee XJ!
Postat: tor 08 nov 2012, 16:15
av steel88
Ja blir det kaos så får vi ju rycka in. Utbildningsplatserna är ju belgda i villingsberg, Frösön och Trängslet vad jag vet. Snöutb i trängslet är klart roligast