Sida 1 av 1

Jeep Compass -11 4wd hjälp.

Postat: tor 06 dec 2012, 13:52
av Mercs
Hej
Jag blev igår en Jeep Compass ägare! Jag är supernöjd men har en fundering om 4WD lock knappen som sitter mellan sätena. Vad är skillnaden mellan att dra i den knappen kontra inte göra det? När den är aktiverad så står det 4WD i instrumentpanelen.
Har jag inte fyrhjulsdrift om den är av. Eller är det någon fördelning av något slag?
Jeppen är av -11 modell lineted.

Tacksam för svar.

Re: Jeep Compass -11 4wd hjälp.

Postat: tor 06 dec 2012, 14:28
av Avenger
Hej!

Välkommen till forumet och stort grattis till bilköpet! Måste vara grymt kul med en sådan bil, särskilt nu när vintern slagit till med full kraft! :)

Här är ett utdrag ifrån instruktionsboken:

[bilder]http://www.usabilforum.se/forumuppladdn ... uktion.jpg[/bilder]

Jag uppfattar det såsom att den knappen ger bättre 4WD än om den inte är aktiverad, vid mer extrema förhållanden i djup snö, sluttande backar osv. Går att aktivera närsom under körning, behöver ej vara stillastående.

Re: Jeep Compass -11 4wd hjälp.

Postat: tor 06 dec 2012, 15:30
av Mercs
Tackar för snabbt svar!

Bilen var otroligt trevlig i dag på dala skogarnas vägar! :-)

Så om jag fårstår det rätt så har jag alltid fyrhjuls drift, men vill man ha mer kraft på bakhjulen så ska jag dra i 4wd knappen.

Re: Jeep Compass -11 4wd hjälp.

Postat: tor 06 dec 2012, 17:07
av Avenger
=)

Kan jag tänka mig, måste vara en riktigt härlig känsla! :mrgreen: Dessutom en uppdaterad årsmodell, ser mer ut som Grand Cherokee i fronten :)

Ja, 4WD är alltid aktiv på dessa bilar =)