Sida 1 av 1

Bakbromsar -02

Postat: tor 25 jul 2013, 12:17
av Snowman
Sitter och letar runt på ebay efter klossar, skivor + backar. Undrar om någon här vet om det är samma skivor på 4wd som på 2wd bak.
/Andreas

Re: Sv: Bakbromsar -02

Postat: tor 25 jul 2013, 13:28
av Arvid78
Jag skulle tro att de är likadana. Men det brukar annars stå i beskrivningen på eBay, eller ja antagligen inte för annars hade du väl inte frågat.

Skickat från min MT15i via Tapatalk 2

Re: Bakbromsar -02

Postat: tor 25 jul 2013, 17:07
av Avenger
Hej!

Söker du runtom hela bilen, eller endast bak? Där bak är det samma skivor och belägg mellan FWD och AWD, men parkeringsbromsen skiljer sig (enligt sprängskissen).

Re: Bakbromsar -02

Postat: tor 25 jul 2013, 18:42
av Snowman
Det är bara i bak. Parkerings bromsen hade rostat ihop, så det blir helt nytt i bak. Mekonomen skulle ha ca 4000kr för klossar skivor och bromsband.

Re: Sv: Bakbromsar -02

Postat: tor 25 jul 2013, 19:20
av Arvid78
Det lät rätt dyrt. Borde väl gå att hitta billigare

Skickat från min MT15i via Tapatalk 2

Re: Bakbromsar -02

Postat: tor 25 jul 2013, 19:28
av Avenger
Aha :)

Jag får det till cirka 2 700:- hos Mekonomen om dom tar via Hansen Racing, men det går nog att hitta billigt på ebay (UK och/eller Tyskland). I priset på 2 700:- räknade jag endast med monteringssats till bromsbackarna.

När jag kollade i en reservdelskatalog online för 2002 så är det samma mellan både FWD och AWD, det skiljde dock mellan årsmodell 2003 på artikel-nr men delarna ser samma ut :roll: Känns som att det är samma grejer.

Re: Bakbromsar -02

Postat: fre 02 aug 2013, 16:47
av Snowman
Fan j..... s... he..... Håller på att plocka ihop bromsarna bak efter en större renovering. Då spricker kolven i tre dela när jag ska pressa tillbaka den. På andra sidan stannar den när det är 1 cm kvar, gick en flisa i den också. Den här bilen känns som ett slukhål att kasta pengar i just nu. Å jag vet redan att om jag ska byta ok kommer jag att få byta rören också. De ser ut att gå sönder bara jag tittar på dem.
Känner mig ganska korkad just nu som inte än kan fixa ett par bromsar. Hjälper ju inte att man jobbar i sol, +29 idag, är som ett packet smör i solen.

Re: Bakbromsar -02

Postat: fre 02 aug 2013, 17:47
av Snowman
har plockat isär oken nu. Halvvägs in nyper kolven. Den nyper även om man snurrar på den. Hur är det möjligt? Vad är den gjord av, känns konstig och kan den bli deformerad.

Re: Bakbromsar -02

Postat: fre 02 aug 2013, 20:46
av Tobbe
Jäklar vad surt! Jag höll ju på och bytte hjullager i helgen i 30 gradres värme. Man måste vara korkad som gör sådant..

Jag brukar sätta en brosmkloss i kolven och sedan en skruvtving som jag sakta och försiktigt skruvar inså kolven pressas in rakt i oket. Rörtången direkt på kolven är inte att rekommendera. (om du nu skulle ha gjort något liknande)

Rost i oket kanske som stoppar upp?

Finns hyffsade priser på kolvar och renoveringssatser hos tyskarna ( som vanligt). Jag hade dock bytt hela oken om man nu vill lägga ner de pengarna. De jävliga med gamla bilar är ju att det liksom aldrig tar slut...

Men behöver du verkligen ens peta på rören, det räcker väl med att du lossar slangen på oket?

Re: Bakbromsar -02

Postat: fre 02 aug 2013, 22:42
av Snowman
Nä jag klarade röret. Dock borde det ändå bytas när man ändå håller på. jag har ett spec verktyg för att pressa bromsar så det var det inget fel med. Nu när jag har plockat isär oket och provar kolven utan packning med lite vaselin går den i halvvägs sen blir det stumt. När man tar ur kolven kan man se på cylinderväggarna vart det tar i, nästan som om den är konisk. Jag funderar på om bakbromsarna verkligen har fungerat, med tanke på hur allt såg ut och att bilprovningen inte får bromsprova bilen kanske det var ett tag sen de fungerade.

Det blir nya ok. Från Tyskland naturligtvis. Hittade en ny webbshop på svenska med de delar som finns på ebay. Ska prova den. http://www.bildelaronline24.se/

Tyskland = 482kr/st
Mekonomen = 1493kr/st

Re: Bakbromsar -02

Postat: lör 03 aug 2013, 10:56
av Avenger
Ja, i värmen går inte att arbeta med något, man blir helt snurrig och svimmar nästan :(

Jäkla kolvarna är gjorda av bakelit =(