Sida 1 av 1

Rengöringsmedel för bilen invändigt

Postat: fre 25 apr 2014, 19:41
av norrbo
Hej!

Tänkte passar på att Mekonomen kör i helgen 25 % på allt för medlemmar och köper något riktigt bra för att rengöra bilen invändigt, dvs. taket och matten. Jag hade haft den på rekond en gång och de fick bort väldigt mycket, men det finns fortfarande smuts och dåligt lukt kvar i bilen som jag nu ville tar bort.
Har ni några bra tips vad som funkar bra?
Även något för skinnet på sätena?
Tänkte med något sån där:
http://www.mekonomen.se/bil/bilvard-och ... pa266347sv" onclick="window.open(this.href);return false;
eller http://www.mekonomen.se/bil/bilvard-och ... pa266344sv" onclick="window.open(this.href);return false; ??

Re: Rengöringsmedel för bilen invändigt

Postat: lör 26 apr 2014, 12:23
av Avenger
Jag brukar köra med fönsterputs för rengöringen, sedan kan man ta vinylglans på plastdetaljerna och lädervården på skinnmaterialet. Dock tror jag inte fönsterputs kan vara det bästa, men jag tycker det fungerar bra. Annars finns det nog bra rengöringsmedel till bra priser också.

Rengöringsmedel för bilen invändigt

Postat: lör 26 apr 2014, 18:11
av norrbo
ImageUploadedByTapatalk1398528629.940762.jpg
Var och storhandlade idag!;-)


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Re: Rengöringsmedel för bilen invändigt

Postat: lör 26 apr 2014, 19:29
av Avenger
Kommer bli som ny!

Ett tips är att köpa fälgförsegling också, då blir det lättare att hålla kromfälgarna rena och fina samt att man inte behöver tvätta dem lika ofta.

Re: Rengöringsmedel för bilen invändigt

Postat: sön 27 apr 2014, 10:13
av norrbo
Tack för tipset, men med det har jag som tur inget större problem. Bara spraya fälgrengöring på borsta lite och sen med högtryckstvätten.
På Saaben som jag hade innan var det värdelös att putsa fälgarna. Beror nu mycket på bromsklossarna.


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Re: Rengöringsmedel för bilen invändigt

Postat: ons 04 jun 2014, 12:44
av sveam85
Brukar också använda fönsterputs, funkar utmärkt :)