Sida 1 av 1
Var är växellådan och dess pluggar (!?) Voyager 2.4 97
Postat: tor 01 maj 2014, 09:43
av ark_killenn
När jag tittar under bilen ser jag till min förvåning inte det jag tidigare sett (volvo 700, 200, 900 toyota, seat, mitsubishi, bmw (jobbiga, men dom syns iaf)

....)
...En normal bulle med två pluggar (avtappning, påfyllning).
Detta gäller en Chrysler Voyager från 1997 med 2.4L bensinmotor.
Re: Var är växellådan och dess pluggar (!?)
Postat: tor 01 maj 2014, 12:28
av Avenger
Du får nog gå vägen genom motorrummet, ev. suga upp oljan med en pump och i med den nya på samma sätt, annars ska det sitta avtappning under om jag minns rätt ifrån en bil med liknande växellåda.
Re: Var är växellådan och dess pluggar (!?)
Postat: fre 02 maj 2014, 21:34
av ark_killenn
Avenger skrev:Du får nog gå vägen genom motorrummet, ev. suga upp oljan med en pump och i med den nya på samma sätt, annars ska det sitta avtappning under om jag minns rätt ifrån en bil med liknande växellåda.
Aha...genom motorrummet....
Frågan är dock var...måste kolla i haynes....står inget om detta i orginalserviceboken. Står som om det vore som vanligt, påfyllning, avtappning.

Re: Var är växellådan och dess pluggar (!?) Voyager 2.4 97
Postat: fre 02 maj 2014, 21:52
av Avenger
Plocka bort luftburk och rör till insuget, tror att det behövs för att få bättre sikt ner till växellådan.