Sida 1 av 1

Oljetryckslampan lyser på min PT

Postat: lör 18 okt 2014, 22:40
av sverkedal
Hej! Oljetryckslampan lyser när jag har startat motorn men släcks vid omstart och det är inget fel på oljetrycket för jag har monterat bort oljetryckskontakten och monterat en ny oljetrycksgivare med en oljetrycksmätare som visar bra tryck.
Kabeln till lampan är ej inkopplad så jag undrar var strömmen kan komma ifrån ,någon som vet ?
Mvh.Peter med en PT Turbo 2004.

Re: Oljetryckslampan lyser på min PT

Postat: lör 18 okt 2014, 23:04
av Avenger
Hej Peter,

Jag uppfattar det såsom att du monterat bort original oljetrycksgivare så att denna sladden/kontakten inte går till den eftermonterade oljetrycksgivaren som du har monterat (med separat oljetrycksmätare), stämmer detta? I sådana fall behöver du montera en original givare då jag tror att lampan lyser då den får fel värden eftersom kontakten inte är ihopkopplad med givaren. Troligtvis var det då något fel med den förra oljetrycksgivaren eftersom den visar bra oljetryck nu (visar den bra oljetryck hela vägen från uppstart?) samt att lampan slocknade efter omstart tidigare. Slocknade den även om motorn fick gå en stund? , fast det kanske du inte kollade då det är riskabelt, men tänkte på om du ev. kontrollerade detta efter ett par omstarter då det visade sig att lampan slocknade som sagt.

mvh

Re: Oljetryckslampan lyser på min PT

Postat: lör 18 okt 2014, 23:58
av sverkedal
När detta fenomen började så hände det bara vid c:a var femte start, så jag bytte oljetryckskontakten till en ny men det fortsatte på samma sätt och innan jag bytte till oljetrycksmätaren så lyste lampan vid varje start.
Oljetrycket går upp direkt vid start till c:a 5 kg.

Re: Oljetryckslampan lyser på min PT

Postat: sön 19 okt 2014, 01:59
av Avenger
Kolla efter ev. glapp mellan kontakten från bilens kabelhärva och oljetrycksgivaren, samt kablaget från till bilens datorbox, annars måste det vara att oljetrycket är för lågt om inte bilens dator är något knasigt med.

Mvh

Re: Oljetryckslampan lyser på min PT

Postat: tis 21 okt 2014, 10:56
av Linkan_Sweden
Verkar vara ett ganska vanligt fel. Beror troligtvis på oil pressure sender unit. http://www.ptcruiserlinks.com/forum/gen ... light.html

Re: Oljetryckslampan lyser på min PT

Postat: tis 21 okt 2014, 13:32
av Avenger
Hej, jag uppfattade det som att han provat byta oljetrycksgivaren mot en ny men att felet fortsatte, dock kan det ha varit liknande fel om man har otur, särskilt om det var en begagnad givare. mvh

Re: Oljetryckslampan lyser på min PT

Postat: tor 30 okt 2014, 22:28
av sverkedal
Hej igen!
Jag har nu bytt till en orginal oljetrycksgivare (den andra var en eftermarknads)och nu har det fungerat som det ska i en vecka .
Jag köpte även en t-koppling till givaren så att jag fortfarande har mätaren inkopplad.
Det har troligen att göra med att lampan inte fick de rätta värde som den ska med den tidigare givaren så det är bäst att köpa orginal i detta fall när den behöver bytas.
Tackar för bra tips från er.
Mvh.Peter

Re: Oljetryckslampan lyser på min PT

Postat: tor 30 okt 2014, 22:43
av Avenger
Roligt att det funkar samt extra kul att kunna läsa av manuellt också, dubbel säkerhet.