Sida 1 av 1
Service vid 23200mil - Chrysler Grand Voyager V6 -2006
Postat: mån 16 maj 2016, 20:36
av Magnus200
Hej, någon här inne som vet vilka punkter som skall gås igenom på en chrysler grand voyager v6 -2006 som gått 23200 mil, alltså punkter på serviceschema
Tack på förhand
Magnus
Skickat från min E6553 via Tapatalk
Re: Service vid 23200mil - Chrysler Grand Voyager V6 -2006
Postat: mån 16 maj 2016, 23:45
av Avenger
Tjena Magnus!
Om du kikar i instruktionsboken så finns det ett serviceschema som beskriver vilka servicepunkter som gäller vid olika miltal. Har du inte instruktionsboken så kan du ladda hem den kostnadsfritt (dock enbart för de amerikanska modellerna) på antingen Chrysler.com (Chrysler Town & Country) eller Dodge.com (Dodge Grand Caravan) under menyn "Owners > Owner & Service Manuals".
Eftersom du har en V6:a i din bil så spelar det ingen roll att böckerna är för de Nordamerikanska modellerna då det är samma motor, men hade du haft en dieselmotorer så finns dessa tyvärr inte med eftersom det inte sålts några Chrysler/Dodge minivans med dieselmotorer i Nordamerika (ännu).
Om du exempelvis tittar på sidan 447 och framåt (i boken för Town & Country) så finns det en hel del info. OBS att det främst är "Schema B" som gäller om du inte kört bilen "extremt lugnt". Tänk också på att serviceschemat måste vara komplett i övrigt för att man ska kunna följa boken, annars bör du gå igenom de punkter som inte gjorts osv.
Som du ser så är det inte så mycket som ska göras vid 23000 mil / 23500 mil (om den är komplett servad) utan det är olje- och filterbyte samt ev. luftfilter som gäller.
Ha det gott.
Mvh