Sida 1 av 1

Felkod Trans Sport -98.

Postat: mån 01 aug 2016, 21:06
av Toppa
Hej!

Nybliven ägare till en Trans Sport -98. Så pass ny att när jag kör hem bilen och stannar för att tanka så får jag en check engine när jag åker vidare hem.
Kollar felkoden med ODB och får koden P 0134 O2 sensor.

Någon som vet var/vad jag ska leta efter? Misstänker att avgassystemet kanske läcker och det då blir fel värde för sensorn innan lambdan? Kan det stämma?

Tacksam för svar.

T

Re: Felkod Trans Sport -98.

Postat: tis 02 aug 2016, 00:03
av sverker
P0134 betyder no activity på första lambdan, sitter på avgasröret bakom motorn. Svår att komma åt, med 2wd ska det gå att komma åt underifrån men när jag bytte på min awd så var det omöjligt så istället plockade jag bort tändspolarna och kom åt den uppifrån.

Re: Felkod Trans Sport -98.

Postat: tis 02 aug 2016, 20:29
av Toppa
Tack för svar! Betyder det att den är helt död och bara att byta?

Re: Felkod Trans Sport -98.

Postat: tis 02 aug 2016, 23:53
av sverker
De är att räkna som förbrukningsdel, så det är bara att byta. Det kan vara kablage också men oftast är det sensorn.

Re: Felkod Trans Sport -98.

Postat: tor 11 aug 2016, 20:16
av Toppa
Tack igen för svar. Han en lambda liggande i bilen nu och får förhoppningsvis snart tid att byta. Meddelar om hur det går.

Thomas