Sida 1 av 1

Lossa skruvar till hjullager bak - Grand Voyager -1999

Postat: tis 15 nov 2016, 14:46
av Blackadder
Någon som har bra tips på att lossa på bultarna som fäster hjullager bak på chrysler voyager? Ska egentligen byta bromssköldar bak då det tycligen är mer eller mindre ett måste för att få parkeringsbromsen att fungera som normalt. De två övre bultarna till hjullagret är inga problem men de två nedre är det värre med. Det enda som funkar är 18 mm sexkantig hylsa, men där kommer man inte åt. Vad kan man använda istället? Bultarna sitter dessutom sjukt hårt så det kan inte vare ett allt för klent verktyg.

Grand Voyager -1999

Re: Lossa skruvar till hjullager bak - Grand Voyager -1999

Postat: ons 16 nov 2016, 02:17
av Avenger
Tjena!

Vilken årsmodell gäller det, din 1999:a? Är det en 2WD eller AWD i så fall?

Mig veterligen så fungerar det bra med en hylsa och förlängare. Använd mycket rostlösning, gärna det sprayet som kyler ner till -40 grader samtidigt. Det bästa är dock att värma upp bultarna, men det kan vara svårt om du har AWD (så man inte skadar damasken). Man får även tänka på ABS-sensorn om man skulle värma upp bultarna, så den inte skadas.

Mvh

Re: Lossa skruvar till hjullager bak - Grand Voyager -1999

Postat: tor 24 nov 2016, 10:39
av Blackadder
Tack för svaret. Det löste sig och jag fick loss dom. Du kanske isället har någon bra ide om hur man ska få parkeringsbromsen att fungera istället?
Jag har nu bytt bromssköldar, bromsskivor, belägg, handbromsbackar, monteringsdetaljer...rubbet! Jag får inte parkeringsbromsen att ta tillräckligt. Om jag spänner upp parkeringsbromsen med justeringen inne i trumman med justerskruven så tar dom riktigt bra, men efter att ha dragit bromsen några gånger så har den justerat tillbaka sig så att den knapp tar igen. Fotpedalen är hård när man trampar oavsett om bromsarna tar eller inte, men det är inga problem att trampa den till bott, 4-5 klick. Finns det några andra justeringar man kan göra eller kan det vara felmonterat (monterade precis som de gamla satt)
Det är en Grand Voyager -99 med skivbromsar bak.

Tacksam för svar.

Re: Lossa skruvar till hjullager bak - Grand Voyager -1999

Postat: tor 24 nov 2016, 23:44
av Avenger
Hej igen!

När du skriver att dom justerar tillbaka sig, menar du att stjärnhjulet/justerskruven ändras tillbaka eller är det något annat? Hur många gånger har du provat att justera? Det är inte helt ovanligt att man får efterjustera om man har monterat nya skivor och backar, då de "slits in". Efter en efterjustering så bör det fungera bra, om inget annat är fel vill säga.

Mvh

Re: Lossa skruvar till hjullager bak - Grand Voyager -1999

Postat: lör 26 nov 2016, 19:23
av Blackadder
Tack för svaret.
Jag har justerat två gånger. Först då när jag monterat allt. Sen igen typ någon vecka efter, och då tog de bra men efter bara några gånger som man trampat ner pedalen så tar de nästan obefintligt. Ska kolla igen hur mycket jag kan skruva justerskruven nu. Efter första gick det att skruva dom uppskattningsvis 2 varv eller mer, alltså som efterjustering. Jag upplever att de succesivt blir lösare av att man trampar ner pedalen, alltså utan att man kört något.

Re: Lossa skruvar till hjullager bak - Grand Voyager -1999

Postat: sön 27 nov 2016, 01:21
av Avenger
Justerar du så mycket så att bromsskivan precis går att montera över backarna? I så fall bör den ta på 1-2 klick (max), om inte något annat felar.

Ändras justerskruven något när bromsarna tar sämre, eller är inställningen kvar? Tänkte så man kan utesluta den punkten och i så fall inrikta sig på vajrarna och pedalstället.

Mvh