Sida 1 av 1
Batteri pol som ärgar
Postat: fre 16 jun 2017, 09:34
av Callewi
Minuspolen har börjat ärga på batteriet. Automatiska halvljuset har slutat funka kan det vara något samband? Någon som har någon idé på vad de båda felen kan bero på?
Mvh Calle
Skickat från min iPhone med Tapatalk
Re: Batteri pol som ärgar
Postat: fre 16 jun 2017, 14:23
av Avenger
Hej!
Gissar att det antingen är batteriet som läcker ut "gas" eller att den får för mycket laddning vilket då tvingar ut gasen/batteriet kokar. Börja med att kolla laddningen, hur många volt den ligger på.
Ang. halvljusautomatiken så kan du leta efter en SEPAB-box (med relä och säkringar), det är en enhet som eftermonterades här i Sverige i uppdrag från generalagenten, den boxen är ganska känd för att strula.
mvh
Re: Batteri pol som ärgar
Postat: lör 17 jun 2017, 15:54
av Callewi
Hej! Tack för dina svar.
Är det ett fel som kan uppstå bara sådär plötsligt? Att generatorn börjar ladda för mycket?
Mäter jag spänningen över batteriet när motorn är igång?
Var sitter den sepab boxen på en -07 2,8 crd?
Mvh Calle
Skickat från min iPhone med Tapatalk
Re: Batteri pol som ärgar
Postat: lör 17 jun 2017, 18:48
av Avenger
Hej igen!
Felet kan uppstå helt plötsligt eller byggas upp lite då och då.
Ja, mät spänningen över batteriet när bilen står på tomgång.
Är osäker på vart boxen är monterad i din bil, kolla runt i motorrummet samt under ratten/instrumentpanelen.
mvh
Re: Batteri pol som ärgar
Postat: lör 17 jun 2017, 18:52
av Callewi
Hej, det var 13,6 V på tomgång. Det var dessutom pluspolen men det kanske inte spelat någon roll. Däremot så är det lite fuktigt på batteriet det ser ut som det läcker på något vis men det ska väl vara slutet batteri. Ska jag börja med att byta batteri?
Jag får leta efter boxen, finns något bra signalement på boxen i fråga? Står det SEPAB på den?
Skickat från min iPhone med Tapatalk
Re: Batteri pol som ärgar
Postat: lör 17 jun 2017, 20:01
av Anders Ason
13,6 V är OK, d v s om körljus, värmefläkt på fullt och elbakruta är på och lite mer än tomgångsvarv.
Börja med att göra rent polen ordentligt och sedan smörj in den (hela kopplingen) med polfett och har du inte det går det lika bra vaxrostskyddssprej (Pu!) Det gäller att hålla oxidationmedlet (syret) borta.
Att det ärgar vid en pol är inget ovanligt.
För att kolla batteriet så koppla på voltmetern och det ska hålla minst 10,5 V när startmotorn snurrar.