Sida 1 av 1

Laddproblem Chevrolet 57

Postat: tis 18 jun 2024, 17:04
av lindman
Hej och tack för insläpp.

Vi har problem laddningen på vår Chevrolet 57’a 283 PowerGlide. Det är ett ganska intermittent problem, helt plötsligt kan generatorlampan börja lysa när man kör. Går man ut och mäter strömmen från generatorn då så laddar den knappt. Lika plötsligt kan den slockna igen och laddar ca: 15 volt.

Vi har bytt en del av kablarna och kabelskorna och trodde att problemet var löst, har kört ca: 40 mil utan problem. Men igår så började den lysa igen och slocknade efter ett tag. Likadant idag, efter ca: 1 mils körning så började den lysa för att efter 5 minuter slockna igen och fungerade resten av kvällen.

Vi har testat ett nytt laddningsrelä också, men det blir samma fel så det var nog inte där problemet låg. Det verkar inte riktigt som att problemet ligger i kablarna heller för mäter man direkt på generatorn och till batteriet när lampan lyser så laddar den inte, och är den släckt så laddar den 15 volt.

Vi fick stopp med bilen för några månader sedan, han som bärgade oss sa att generatorn var trasig, alltså den laddade inte. Skruvade loss den och åkte till en bilelektriker som mätte upp den och sa att den var ok och att kolen såg fina ut. Så därför har vi inte gjort något mer med själva generatorn än.

Det är en likströmsgenerator som sitter ihop med servon.
Det har runnit över lite olja från servon som vi funderat på om det kan påverka om det kommit in i generatorn?

Är det någon som kan ha en teori om vad problemet kan vara?

Mvh, Lindman