Välkommen till Sveriges största forum för amerikanska bilar av alla årsmodeller!

Demontera Defa larm ur en Tans Sport -00

GM's mest populära bilmärke
Användarens profilbild
qalle06
Station Wagon
Inlägg: 1
Blev medlem: tis 28 aug 2012, 13:36
Ort: Fjärås

Demontera Defa larm ur en Tans Sport -00

Hej!

Jag har en Chevrolet Trans sport -00 med ett eftermonterat Defa 800-larm.

Eftersom larmet verkar lite "instabilt" (senast idag aktiverades det medans jag var ute och körde) har jag bestämt mig för att försöka riva ur eländet.

Är det något speciellt man måste tänka på innan man tar bort det eller är det bara att leta reda på centralenheten och koppla ur den?

Kan tillägga att larmet verkar inte vara kopplat till någon startspärr. Förra gången bilen larmade på (av sig själv) var det inga problem att köra iväg trots att bilen blinkade och tjöt för fullt.

Tacksam för alla tips jag kan få!

//Mattias


Sent from my iPhone using Tapatalk
Chevrolet Trans Sport -99
Annons
Användarens profilbild
Avenger
Administratör
Inlägg: 14783
Blev medlem: lör 18 dec 2010, 14:10
Ort: Sverige
Kontakt:

Re: Demontera Defa larm ur en Tans Sport -00

Jag demonterade ett larm genom att gå omvägen mot installationen, lokalisera modulen och följ allting som är eftermonterat och återställ till original, man får vara noga och ta det försiktigt, förstår man hur larmet är kopplat så går det lätt =) Räkna med 1-3 timmar för säkerhets skull, bättre att det tar längre tid än att något går fel =)
Grab Life by the Horns! - Dodge

Bild
Skriv svar