Hej igen,
Aha, då är det en annan kodbeskrivning, kolla gärna på allpar.com som beskriver att det är något vajsing med katalysatorn eller en sensor som känner av något fel (någon av lambdasonderna). Här är länken till allpars kodsida med info:
http://www.allpar.com/fix/computer-codes.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Om jag får gissa så är det katalysatorn som är dålig då jag vet om en bil med samma motor som hade det felet. En universal katalysator ska fungerar tror jag.
Men kolla efter avgasläckage först så att det inte är något fel där, vid någon packning eller rost eller spricka.
Om någon lambdasond var felaktigt så tror jag dock att de hade givit en felkod som hör till dem och inte den du fick nu.
Fjärrdosorna borde fungera även efter man bryter strömmen, det var konstigt. Kolla om de behöver nya batterier kanske.
Mvh