Precis blivit medlem här, har köpt min livs första Chevrolet (om än koreabil). Det är en Captiva LTZS -11. Än så länge är jag mycket nöjd med den. Jag har mest frågat mig runt lite om bilen på olika ställen, och fått till svar att det är en mycket bra bil, utan några speciella "sjukdomar" med el, mekaniskt etc, och att det är en ganska pålitlig bil.¨
Så till mina frågor:
1. Finns det något speciellt jag bör hålla koll på ang. denna bil som kan orsaka problem (vissa bilar har ju tex drivknutar, turbo eller vxl lådor som strular)?
2. Uppgradering av navigatorn, måste bilen in på en verkstad för att göra det, eller kan man beställa hem själv från någon sida, alt. ladda hem från någon piratbutik eller liknande.
3. Vilken är den senaste kartuppdateringen?
Hoppas på ett problemfritt ägande med "nya" modellen, då mina senaste bilar varit helt problemfria (volvo v70 -09 och C30 -11)
/Pontus





